Τα "Ζήρο" πλεονεκτούν... Συντριπτικές απώλειες:
2.400 νεκροί-1.178 τραυματίες.
Τα αεροπλανοφόρα "έρχονται", τα θωρηκτά "φεύγουν".
Γράφει ο καθηγητής Πανεπιστημίου ΝΙΚΟΣ ΚΥΡΙΑΖΗΣ
Το εμπάργκο στο πετρέλαιο που επέβαλε ο πρόεδρος Ρούσβελτ στην Ιαπωνία έσπρωξε την τελευταία στον πόλεμο. Για τους Ιάπωνες δεν υπήρχε λύση: Χωρίς πετρέλαιο, δεν μπορούσαν να πολεμήσουν και θα αναγκάζονταν να εγκαταλείψουν τις μέχρι τότε κατακτήσεις τους. Αυτός ήταν άλλωστε και ο στόχος του Ρούσβελτ. Αλλιώς, έπρεπε να επιτεθούν πρώτοι, για να καταλάβουν πετρελαιοπηγές, ουσιαστικά στη Βόρνεο της τότε Ολλανδικής και Βρετανικής, Ινδονησίας. Η ιαπωνική στρατιωτική κυβέρνηση του Τόγιο πήρε αυτή την απόφαση. Για να εξασφαλίσει τα νώτα της στην επέκταση προς τις Φιλιππίνες - Μαλαισία - Ινδοκίνα - Ταϋλάνδη και Ινδονησία, έπρεπε να εξουδετερωθεί ο αμερικανικός στόλος του Ειρηνικού, που είχε βάση στο Περλ
Με απόλυτη μυστικότητα, ο ιαπωνικός στόλος απέπλευσε από τη βάση της στη Χασιγιαρίμα, τηρώντας σιγή επικοινωνιών. Στόχος ήταν να εξουδετερωθεί με αιφνιδιαστικό χτύπημα ο αμερικανικός στόλος στο αγκυροβόλιό του. Η επίθεση θα γινόταν μόλις μια ώρα μετά την επίσημη κήρυξη του πολέμου, αλλά για διάφορους λόγους (όπως καθυστέρηση της αποκρυπτογράφησης και μετάφρασης του μηνύματος από την ιαπωνική πρεσβεία στην Ουάσινγκτον) η κήρυξη πολέμου δόθηκε μετά την επίθεση. Γι' αυτό ο πρόεδρος Ρούσβελτ μίλησε για ημέρα αίσχους.
Ισορούκου Γιαμαμότο
Το σχέδιο επίθεσης είχε εκπονηθεί από το επιτελείο του Ναγκούμο με αρχηγό τον πλωτάρχη Mινόρου Γκέντα και εγκριθεί από τον ίδιο τον αρχηγό του ιαπωνικού ναυτικού, ναύαρχο Ισορούκου Γιαμαμότο.
Τα ιαπωνικά αεροπλάνα θα εξουδετέρωναν την αμερικανική αεροπορία στο έδαφος και θα βύθιζαν τον αμερικανικό στόλο, με κύριους στόχους τα τρία αεροπλανοφόρα "Εντερπράιζ" (19.800 τόνοι, 81 αεροπλάνα), "Λέξινγκτον" και "Σαρατόνγκα" (36.000 τόνοι, 90 αεροπλάνα το καθένα) και τα οκτώ θωρηκτά "Νεβάδα" και "Οκλαχόμα" (29.000 τόνοι και 10 κανόνια των 14 ιντσών το καθένα), "Καλιφόρνια" και "Τενεσή" (32.600 τόνοι, δώδεκα κανόνια των 14 ιντσών το καθένα), "Αριζόνα" και "Πενσυλβάνια" (33.100 τόνοι και 12 κανόνια των 14 ιντσών το καθένα), "Μαίρυλαντ" και "Ουέστ Βιρτζίνια" (31.800 τόνοι και 8 κανόνια των 16 ιντσών το καθένα). Ναυλοχούσαν ακόμη 18 καταδρομικά, 45 αντιτορπιλικά, 10 υποβρύχια και δεκάδες μικρότερα πλοία και πλοία υποστήριξης. Στα επτά κύρια και βοηθητικά αεροδρόμια του Στρατού και του Ναυτικού (δεν υπήρχε ακόμη Αεροπορία ως ανεξάρτητο τρίτο Σώμα) υπήρχαν 59 βομβαρδιστικά στο αεροδρόμιο Χίκαμ (καταστράφηκαν 18, ζημιές σε 21, προσωπικό 121 νεκροί, 274 τραυματίες), στο Χούα (αεροδρόμιο των πεζοναυτών) 48 καταδιωκτικά βομβαρδιστικά καθέτου εφορμήσεως και υδροπλάνα (33 καταστράφηκαν ή έπαθαν ζημιές, 4 νεκροί και 13 τραυματίες), στο Μπέλοουζ 21 καταδιωκτικά και αναγνωριστικά (10 καταστράφηκαν), στο Κανεχόε (Ναυτικό) 37 υδροπλάνα (33 καταστράφηκαν), στο Ουήλερ 140 κυρίως καταδιωκτικά (40 καταστράφηκαν, 53 ζημιές) και στο αεροδρόμιο της ναυτικής βάσης του Περλ Χάρμπορ 65 υδροπλάνα και αναγνωριστικά (τα περισσότερα εκτός μάχης). Μόνο το μικρό βοηθητικό αεροδρόμιο του Χαλέιουα στα βόρεια του νησιού δεν δέχτηκε επίθεση. Συνολικά δηλαδή υπήρχαν 370 αμερικανικά αεροπλάνα στο νησί (χωρίς τα 260 των αεροπλανοφόρων), ανάμεσά τους πάνω από 100 σύγχρονα καταδιωκτικά "Γκρούμαν" (F4F "Oυάιλντκατ" και "Κέρτις" P-40 C και D, περίπου ισάξια με τα ιαπωνικά "Ζήρο").
"Ζήρο": έτος μηδέν!
Οι Αμερικανοί είχαν βέβαια ενδείξεις πως ο πόλεμος πλησίαζε. Ωστόσο, εκείνη την Κυριακή 7 Δεκεμβρίου 1941, ο ναύαρχος Κίμμελ και ο στρατηγός Σορτ, διοικητές των δυνάμεων στη Χαβάη, ελάχιστες προφυλάξεις είχαν πάρει. Τα αεροπλάνα ήταν παραταγμένα σε ωραίες σειρές, γιατί οι Αμερικανοί πίστευαν πως η κύρια απειλή μπορούσε να προέλθει από σαμποτάζ και έτσι η φύλαξή τους γινόταν πιο εύκολη. Τα πλοία βρίσκονταν στα αγκυροβόλιά τους, με τα θωρηκτά παραταγμένα σε διπλή σειρά. Ευτυχώς και τα τρία αεροπλανοφόρα είχαν αποπλεύσει λίγο νωρίτερα για διάφορες αποστολές.
Τα ραντάρ εντοπίζουν αλλού...
Είχαν προηγηθεί και άλλες προειδοποιήσεις. Στις 3.42' από το ναρκαλιευτικό "Κόντορ", 1,75 μίλια από την είσοδο του λιμανιού, διέκριναν περισκόπιο υποβρυχίου. Ήταν ένα από τα πέντε υποβρύχια νάνοι με τα οποία οι Ιάπωνες δοκίμασαν να εισχωρήσουν στο εσωτερικό της ναυτικής βάσης. Στις 6.30', το αντιτορπιλικό "Ουώρντ" είδε πυργίσκο υποβρυχίου και άνοιξε πυρ εναντίον του. Ρίχνοντας βόμβες βυθού στο "Ουώρντ" διέκρινε κηλίδα πετρελαίου στις 7.05', σημάδι πως το υποβρύχιο είχε βυθιστεί. Ο κυβερνήτης του "Άουτερμπριτζ" ειδοποίησε το αρχηγείο για το συμβάν.
Παρ' όλα αυτά, είναι εκπληκτικό πως δεν ελήφθη κανένα μέτρο. Οι Αμερικανοί συνειδητοποίησαν την επίθεση όταν οι πρώτες βόμβες έπληξαν το αεροδρόμιο Κανεχόε στις 7.48' και οι πρώτες τορπίλες, εφοδιασμένες με ειδικά ξύλινα πτερύγια, για να μη βυθίζονται πολύ και χτυπήσουν στον αβαθή βυθό, κατευθύνονταν εναντίον των θωρηκτών. Στο φιλμ "Περλ Χάρμπορ" δείχνεται σωστά η χρήση αυτών των πτερυγίων, και η προειδοποίηση του ραντάρ.
Τόρα, Τόρα, Τόρα!
Από τα αμερικανικά αεροπλάνα, τα τρία τέταρτα βγήκαν εκτός μάχης (169 κατεστραμμένα, 150 με ζημιές). Και τα οκτώ θωρηκτά χτυπήθηκαν από βόμβες και τορπίλες. Το "Αριζόνα" ανατράπηκε και βυθίστηκε με άνω των 1.000 από τους συνολικά 2.403 νεκρούς και 1.178 τραυματίες. Επιπλέον χτυπήθηκαν τρία καταδρομικά και τέσσερα αντιτορπιλικά. Μια ναρκοθέτις και δύο βοηθητικά βυθίστηκαν. Οι Ιάπωνες έχασαν 29 αεροπλάνα, με 85 νεκρούς και έναν αιχμάλωτο. Οι περισσότερες απώλειες σημειώθηκαν στο δεύτερο κύμα, όταν οι Αμερικανοί είχαν κατορθώσει να οργανώσουν σπασμωδική αεράμυνα.
Από τα αμερικανικά καταδιωκτικά ελάχιστα (λιγότερα από δέκα) κατόρθωσαν να απογειωθούν. Όσα το κατάφεραν, πολέμησαν με ηρωισμό και αποτελεσματικότητα, όπως οι υπολοχαγοί Ουέλς και Ταίυλορ, που απογειώθηκαν από το αεροδρόμιο Χαλέιβα και κατέρριψαν εφτά ιαπωνικά αεροπλάνα. Ο Ουέλς έγινε ένας από τους άσους του πολέμου με 16 συνολικά καταρρίψεις. Χωρίς οργάνωση, οι Αμερικανοί πολέμησαν με όσα μέσα κατόρθωσαν, με ατομική πρωτοβουλία ναυτών, στρατιωτών και αξιωματικών που επάνδρωσαν κανόνια, πολυβόλα αλλά και με απλά τουφέκια, όπως ο κελευστής Φιν, που επανδρώνοντας ένα πολυβόλο στη βάση Κανεχόε, αν και είχε τραυματισθεί πολλές φορές, εξακολουθούσε να πολυβολεί και κατέρριψε τουλάχιστον ένα "Ζήρο" (του ανθυποπλοίαρχου Ιίντα). Το μέγεθος του ηρωισμού των Αμερικανών φαίνεται από το γεγονός πως απονεμήθηκαν 16 Μετάλλια Τιμής (το ανώτατο αμερικανικό παράσημο), 51 Ναυτικοί Σταυροί, 53 Ασημένια Αστέρια και πολλά κατώτερα, για τα 110 λεπτά της επίθεσης.
Η ώρα των αεροπλανοφόρων
Έξι μήνες μετά το Περλ Xάρμπορ, στις 4-6 Iουνίου 1942, οι ναύαρχοι Φλέτσερ και Σπρούανς με τα αεροπλανοφόρα "Eντερπράιζ", "Γιόρκταουν" και "Xόρνετ", συνέτριψαν τον ιαπωνικό στόλο παίρνοντας στο Mιντγουαίη εκδίκηση για το Περλ Xάρμπορ. Tέσσερα από τα έξι ιαπωνικά αεροπλανοφόρα του Περλ Xάρμπορ, τα "Aκάγκι", "Kάγκα", "Σορύου" και "Xιρύου" βυθίστηκαν από τα αμερικανικά βομβαρδιστικά καθέτου εφορμήσεως "Nτόντλες".
Όσο για την πρόσφατη ταινία "Περλ Xάρμπορ", γενικά είναι ιστορικά σωστή. Tα ιαπωνικά αεροπλάνα (όχι πραγματικά) είναι πιστά αντίγραφα των πραγματικών (με εξαίρεση κάποιες λεπτομέρειες, όπως το χρώμα των "Zήρο", που ήταν ανοιχτό γκρίζο και όχι πράσινο όπως δείχνει το φιλμ). Tα συμμαχικά αεροπλάνα, αγγλικά Σπιτφάιρ και αμερικανικά "P-40 Oυώρχωκ" και τα γερμανικά ("Xάινκελ 111" και "Mέσσερσμιτ bf-109", στην ισπανική παραγωγή τους από την CASA) αποδίδονται επίσης ορθά. Τα πλοία (μακέτες και από υπολογιστή) το ίδιο, εκτός από μια σκηνή όπου βομβαρδίζονται αμερικανικά πλοία αραγμένα το ένα δίπλα στο άλλο, που ήταν πραγματικά σύγχρονα πλοία.
Όσο για την επιδρομή του Ντουλίτλ εναντίον της Ιαπωνίας, με τα βομβαρδιστικά Β-25 από το αεροπλανοφόρο "Χόρνετ", αποδίδεται γενικά επίσης σωστά, με εξαίρεση το τέλος. Ένα βομβαρδιστικό καταρρίφθηκε πάνω από την Iαπωνία, αλλά όσα έφτασαν στην Kίνα διασώθηκαν.
Tέλος, η σκηνή της απογείωσης και αερομαχίας πάνω από το αμερικανικό αεροδρόμιο είναι εξαιρετικά θεαματική, αλλά ανήκει περισσότερο στην κατηγορία ταινιών τύπου "Πολέμου των Άστρων", παρά στην πραγματικότητα του B' Παγκοσμίου Πολέμου. Eίναι δε ευνόητο το μέγεθος του τρομοκρατικού πλήγματος της 11ης Σεπτεμβρίου, αν συγκρίνουμε τους άνω των 6.000 νεκρούς και αγνοουμένους με τους 2.403 νεκρούς του Περλ Xάρμπορ. Tόσο μεγάλες απώλειες σε ανθρώπινες ζωές στην αμερικανική ιστορία σε μία ημέρα δεν συναντάμε ούτε στις πιο πολύνεκρες μάχες του Eμφυλίου Πολέμου, όπως στο Γκέτυσμπουργκ, όπου οι συνολικές απώλειες σε νεκρούς και των δύο πλευρών στις τρεις ημέρες της μάχης ήταν 7.800.
Πηγή
www.istoria.gr
Σχόλια
Δημοσίευση σχολίου
Ο σχολιασμός του αναγνώστη (ενημερωμένου η μη) είναι το καύσιμο για το ιστολόγιο αυτό, έτσι σας προτρέπουμε να μας πείτε την γνώμη σας. Τα σχόλια οφείλουν να είναι κόσμια, εντός θέματος και γραμμένα με Ελληνικούς χαρακτήρες (όχι greeklish και κεφαλαία).
Καλό είναι όποιος θέλει να διατηρεί την ανωνυμία του να χρησιμοποιεί ένα ψευδώνυμο έτσι ώστε σε περίπτωση διαλόγου, να γίνεται αντιληπτό ποιος είπε τι. Κάθε σχόλιο το οποίο είναι υβριστικό η εμπαθές, θα διαγράφεται αυτομάτως.